> O školi  > Povijest

Spomenik ideji slobode

Autor: EMA GORETA, 16. 10. 2009.

1805 god. porazom Austrije od Napoleonove vojske, Francuska je zavladala Dalmacijom. Za civilnog namjesnika, francuskog providura, postavljen je Mlečanin Vicko Dandolo, veliki pobornik ideja Francuske revolucije. Vojni zapovjednik bio je general August Marmont. Francuzi su željeli centralizirati svu vlast. Za vrijeme austrijske vladavine stara Poljička Republika imala je višestoljetnu samostalnost...

Poljičani su željeli očuvati svoje poljičke povlastice, te je očito sukob bio neizbježan. Naime, nekoliko dana nakon uspostavljanja nove francuske uprave, u Zadar stiže poljičko poslanstvo na čelu s knezom Ivanom Čovićem koji od nove uprave traži priznanje samouprave koju su i do tada imali od ugarsko-hrvatskih kraljeva. Međutim, Vicko Dandolo je počeo provoditi civilne i vojne reforme, detaljno preuređujući Dalmaciju.

Odlukom Vicka Dandola naređeno je da se provodi novačenje vojnika kako u cijeloj Dalmaciji, tako i u Poljicima. Poljičani su time bili vrlo nezadovoljni jer nikada nisu služili u nekoj nepoljičkoj, stranoj vojsci. Francuska je još bila u ratu s Rusijom, čija je flota došla u Jadran kako bi ponudila pomoć Poljičanima i izazvala pobunu u Dalmaciji 1807.g. Poljičani pod vodstvom kneza Ivana Čovića donose odluku o dizanju ustanka. Ne želeći izgubiti svoje nezavisnost i samoupravu, udruže se sa Rusima i pruže otpor tada najvećoj svjetskoj sili. Rusima i Poljičanima se pridruže i Stobrečani.

Francuzi zauzmu Stobreč, te izvrše pokolj nas tamošnjim stanovništvom. Rusi i dio ustanika se povukoše, a Francuzi zauzmu cijeli tok rijeke Žrnovnice i počnu prodirati u unutrašnjost Poljica.

Da bi se u potpunosti slomio ustanak, Francuskoj vojsci se priključio maršal Marmont. On je bio odlična vojskovođa i poticatelj naprednih ideja i reformi kao odraz francuske revolucije, te poticatelj društvenih reformi u Dalmaciji. Bio je veliki zaljubljenik u grad Split za čiji je razvoj i napredak pridonio više nego itko do tada. Uz njegovu pomoć velike francuske snage slomile su otpor Poljičana. Knez Ivan Čović uspio se spasiti bijegom na ruski brod, a maršal Marmont izda proglas po kojem se smrću kažnjavaju kolovođe poljičke pobune. Kad su skršili otpor u primorskim Poljicima, Francuzi su tri dana pljačkali i ubijali stanovništvo Podstrane i drugih sela. 10.06.1807.g. Vicko Dandolo izdaje dekret o ukidanju stare Poljičke Republike po kojem se ona komada i pripaja obližnjim gradovima Splitu, Sinju i Omišu.

Veliki vojskovođa Marmont, ipak objavljuje drugi proglas kojim poziva stanovnike Dalmacije i Poljica na mir obećavši im opću amnestiju (oprost).

Jedan dio austrijeske vojske na čelu s generalom Tomašićem zauzeo je cijelu Dalmaciju iz ruku Napolena, te je Dalmacija ponovno pripala Austriji. U sustavu austrijske carevine Poljičani su živjeli sve do 1911.god. kada su se ujedinili u posebnu poljičku općinu. Maršal Marmont poslije u svojoj knjizi ˝Uspomene˝ oduševljeno bilježi o Poljicima kao prekrasnom, osamljenom mjestu koje je omogućilo njegovim stanovnicima da budu slobodni i povlašteni. Ispred naše škole u čast svim hrabrim Poljičankama i Poljičanima podignut je spomenik. Taj spomenik predstavlja 200 godina od prestanka postojanja Poljičke Republike (1807.-2007.), kao jedinog područja koje se oduprlo francuskoj upravi. Na spomeniku piše : ˝Na ovom su poljičkom tlu prije dva stoljeća u obrani poljičke republike od Napoleonove vojske položili živote hrabre Poljičanke i Poljičani. Njima u čast podigoše ovo spomen obilježje zahvalni Poljičani, PODSTRANA 1807.-2007.

Daniela Rogulj

VIII b