MARKO MARULIĆ – 500 GODINA OD TISKANJA JUDITE

Autor: Helena Bilić, 23. 4. 2021.

Hrvatski sabor je u travnju 2021. godine donio odluku o proglašenju Godine Marka Marulića koja će se obilježavati od 22. travnja 2021. do 22. travnja 2022. godine. Tako će se obilježiti 500 godina tiskanja Marulićeve Judite, prve autorske knjige na hrvatskom jeziku zahvaljujući kojoj je Marulić nazvan ocem hrvatske književnosti. Judita je prvi umjetnički ep u hrvatskoj književnosti napisan 1501. godine na narodnom jeziku (splitskom čakavštinom Marulićeva vremena), a objavljen je u Veneciji 1521. godine.

Na početku Judite nalaze se dva prozna priloga: posveta don Dujmu Balistriliću, Marulićevu kumu, u kojoj se obrazlaže namjera pisanja epa i sažeto prepričan sadržaj biblijske knjige o Juditi pod naslovom Istorija sva na kratko ka se uzdarži u ovih knjigah.

Nakon priloga ukratko se najavljuje sadržaj svakoga pjevanja, a potom slijedi šest pjevanja pisanih dvostrukorimovanim dvanaestercem (2126 stihova).

U Juditi se prikazuje samo jedan događaj: udovica Judita uz Božju pomoć ubija asirskoga vojskovođu Oloferna i tako oslobađa svoj narod. Građu je Marulić preuzeo iz starorzavjetne priče o udovici Juditi i rasporedio je simetrično: u prvim se trima pjevanjima opisuju osvajači (Asirci), a u sljedećim trima dominira lik Judite i naglašava se pobjeda vjere nad silnicima. Možemo povući paralelu između biblijske priče o Juditi i tadašnje situacije u Splitu, ali i u ostalim hrvatskim krajevima Marulićeva vremena. Kao nekada Asirci, tada su Turci (koji su stigli do Klisa) bili opasnost koja prijeti kršćanstvu. Juditin čin i Betuljanima i Splićanima zorno je pokazao da se uz Božju pomoć i vlastitom vjerom mogu spasiti od takve opasnosti.

I u našoj smo školi obilježili početak Godine Marka Marulića izložbom koju je pripremio Aktiv Hrvatskoga jezika.