> O školi

Završila je nadogradnja i dogradnja 35 godina stare zgrade OŠ Strožanac u kojoj se prošle školske godine, zbog nedostatka prostora nastava odvijala u čak četiri smjene. Uz to, dva odjeljenja nastavu su pohađala u iznajmljenim prostorima u crkvi, koje je uredila Splitsko-dalmatinska županija. U njoj su učenici slušali i izborne predmete. Novu školsku godinu smo počeli u novoj školi. Sada imamo više prostora i nastava se odvija u dvije smjene.

Podstrana i njezina rivijera Strožanac, Grljevac, Sveti Martin i Mutogras nalazi se osam kilometara jugoistočno od grada Splita, uz Jadransku magistralu koja vodi prema Omišu.

Blizu Splita, i s prekrasnim panoramskim pogledom prema otoku Braču, ova naselja protežu se uz obalni pojas dug preko šest kilometara koji obiluje pješčanim plažama s bujnom mediteranskom vegetacijom i borovima.

Područje Općine Podstrana proteže se uz obalu bračkog kanala u pravcu sjeverozapad-jugoistok, od donjeg toka rijeke Žrnovnice na sjevero-zapadu do brežuljka Mutogras na jugoistoku, a širina mu je od grebena planine Perun do mora oko 2 km.

Postali smo GLOBE-škola!

Autor: Helena Bilić, 3. 3. 2015.

U programu GLOBE sudjeluje 24 000 škola u 111 država. Od ovoga mjeseca i mi smo jedna od njih!

GLOBE je program koji obuhvaća mjerenja stanja atmosfere, tla, vode, pokrova - sve u blizini škole tako da se uspoređuju rezultati iz raznih dijelova svijeta. Rezultate koriste učenici drugih GLOBE-škola, ali i cijeli svijet! Tako se mogu uočiti različite klime, promjena klime i druge pojave i procesi koje mogu koristiti i znanstvenicima.

Postati GLOBE škola znači da će se ime škole i osnovni podaci nalaziti na svjetskom popisu škola na GLOBE web stranici (www.globe.gov ), da će podaci ekoloških mjerenja, koje je škola unijela ulaziti u GLOBE bazu podataka i biti dostupni i vidljivi na Internetu u obliku numeričkih tablica, grafikona i zemljovida, odnosno da će se moći koristiti za izradu GLOBE prikaza i vizualizacija.

Ovih je dana termometrijska kućica postavljena na našu mjernu postaju, koja se nalazi ispred škole. Učenici 5.c razreda započeli su sa mjerenjima temperature zraka (trenutačna, maksimalna i minimalna) uz pomoć nastavnika geografije. Uskoro bi trebali početi mjeriti i količine oborina, naoblaku i vrstu oblaka.

Želimo u ovaj projekt uključiti što više učenika i učenica te proširiti naša mjerenja na pH oborina, relativnu vlažnost zraka, tlak zraka, temperaturu tla na 5 i 10 cm dubine, temperaturu i pH vode i biometrijska mjerenja (visina stabala, promjene na krošnjama i na tlu, prsni promjer stabla).

Savladavanje mjernih tehnika te unošenje podataka tek su prvi koraci uspješnog ostvarivanja programa GLOBE. Njegov puni smisao i vrijednost je korištenje baze podataka za izradu samostalnih učeničkih ili školskih istraživačkih projekata te u mogućnostima neposredne elektroničke komunikacije unutar svjetske GLOBE mreže.

Molimo vas da pazite na  našu mjernu postaju kako bi je svi mogli koristiti i provoditi nastavne sate češće u školskom dvorištu .

Na mrežnim stranicama naše škole možete pratiti naš rad, protokole i mjerenja koja obavljamo te projekte na kojima radimo. Globovci će vrlo rado svim zainteresiranim učenicima naše škole pokazati što proučavaju i čime se bave.

Nastavnik gegrafije Toma Šošić

Ravnateljica Žana Prižmić