> Psiholog

MEĐUŠKOLSKO NATJECANJE U EMOCIONALNOJ PISMENOSTI

Autor: Helena Bilić, 22. 11. 2017.

Mjesec borbe protiv ovisnosti u našoj zemlji obilježava se svake godine od 15. studenog do 15. prosinca. Cilj je upozoriti javnost na problem zlouporabe svih sredstava ovisnosti te pute šire društvene akcije promicati zdrav način života. Središnji događaj ovogodišnjeg obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti u našoj županiji bilo je 1. međuškolsko natjecanje u emocionalnoj pismenosti koje se održalo upravo 15. studenog 2017.

Spomenuto natjecanje je dio dugogodišnjeg javnozdravstvenog projekta „Pretežno vedro“ ...

Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, u kojem naša škola sudjeluje već dvije godine. Budući da se natjecanje temeljilo na edukativnoj društvenoj igri „Pretežno vedro“ koju su osmislili učenici OŠ „Stobreč“ tijekom proteklih godina, upravo su oni bili domaćini natjecanja ove godine.

Na natjecanju je sudjelovalo 7 ekipa iz 7 županijskih škola: OŠ „Brda“, OŠ „Meje“, OŠ prof. Filipa Lukasa iz Kaštel Starog, OŠ „Stobreč“. OŠ „Strožanac“, OŠ „Trilj“ i OŠ „Žrnovnica“, a svaka ekipa je brojila šestero učenika 5., odnosno 6. razreda.

Natjecanje su pratila 2 povjerenstva – jedno učeničko i jedno stručno. U učeničkom povjerenstvu bili su učenici predstavnici sljedećih osnovnih škola: OŠ „Dobri“, PŠ „Košute“ (OŠ „Trilj“), OŠ „Stjepan Ivičević“ iz Makarske te OŠ „Tučepi“. U stručnom povjerenstvu  su sjedili predstavnici ustanova koje se u svakodnevnom radu bave populacijom djece i mladih: viša savjetnica Luči Lončar, dipl. defektolog iz Agencije za odgoj i obrazovanje (splitska podružnica), dr. Zoran Vujnović, spec. psihijatrije iz Poliklinike za rehabilitaciju osoba sa smetnjama u razvoju, Marica Garmaz, prof. psihologije iz Osnovne škole Stjepan Ivičević iz Makarske (koja je od prvog dana sudionica projekta „Pretežno vedro“) te mr. spec. Žana Pavlović, psiholog iz Dječjeg vrtića Cvrčak iz Solina.

Natjecanje su popratili i predstavnici različitih medija, između ostalog i novinari HRT-a te se prilog mogao pogledati istog dana na 4. programu HRT-a u Županijskoj panorami. Novost je ovo kod nas jer sličnog natjecanja dosad nije bilo – ovo je prvi put da smo se natjecali u emocionalnoj pismenosti, i to kroz vrlo zanimljivu igru. Cijelo natjecanje odvijalo se pod budnim okom voditeljice projekta „Pretežno vedro“ prof. Mirele Grbić  bez čijeg velikog truda, kreativnosti i uspješne koordinacije svih škola svega ovoga ne bi ni bilo te smo joj svi veoma zahvalni.

Natjecanje se provelo na dva načina. Za početak je svaka ekipa dobila majice u svojoj boji. Mi smo slučajnim odabirom dobili ljubičastu boju. Na natjecanju škola (timova) prvo je mjesto zasluženo osvojila ekipa iz OŠ Žrnovnice, dok je ekipa naše škole dijelila treće mjesto. Na individualnom dijelu pobijedio je učenik iz OŠ Brda u vrlo napetoj završnici gdje je zamalo pobjedu odnijela učenica naše škole Luce Kolovrat.

Pobjednicima i njihovim mentoricama čestitamo, ali kao što je već jako dobro poznato, važno je sudjelovati pa čestitamo svim ekipama koje su sudjelovale u natjecanju! Jako smo zadovoljni svojim uspjehom te čestitamo predstavnicima naše škole. To su bili petaši Josip Bilandžić, Kristina Kljenak i Marieta Smoje te šestašice Luce Kolovrat, Petra Kožul i Paula Pućo. Kao podrška (i moguće zamjene) iz publike su navijale šestašice Dorotea Jurčević i Hana Radman. Bravo, ekipa!

Naši predstavnici bili su pobjednici školskog natjecanja koje su kroz radionice u svim petim i šestim razredima OŠ „Strožanac“ od početka ove školske godine provele psihologinja Ana Zlatar i pedagoginja Davorka Radetić Karadjole. Pohvalno je što su svi učenici aktivno sudjelovali u svakoj radionici te smo jako ponosni na njihov trud i želju. Moramo istaknuti da je emocionalna pismenost na visokom stupnju među učenicima ovih razreda te da su pokazali iznimno teoretsko znanje o ovoj temi. Ali, nažalost, samo su pobjednici finala mogli sudjelovati na međuškolskom natjecanju. Drugu priliku ostali će imati iduće školske godine jer je namjera organizatora natjecanje održavati i u budućnosti. Mi ćemo sigurno nastaviti sudjelovati!