preskoči na sadržaj

Osnovna škola Strožanac

 > O školi  > Povijest

Pokušaji sustavnog opismenjavanja

Francuska je vlast započela proces osnivanja osnovnih škola u Dalmaciji. U manjim mjestima poput Podstrane župnici su uz određenu naknadu poučavali djecu. Takve škole nazvane su pomoćne osnovne škole.

Osviještenost podstranjana za potrebu osnivanja škole vidljiva je 1830. godine kada pokušaj osnivanja pomoćne škole nije uspio. Pojedinci čiji su roditelji htjeli da steknu obrazovanje išli su kod župnika radi osnovnog opismenjavanja.

Francuska je vlast započela proces osnivanja osnovnih škola u Dalmaciji. U manjim mjestima poput Podstrane župnici su uz određenu naknadu poučavali djecu. Takve škole nazvane su pomoćne osnovne škole.

Osviještenost podstranjana za potrebu osnivanja škole vidljiva je 1830. godine kada pokušaj osnivanja pomoćne škole nije uspio. Pojedinci čiji su roditelji htjeli da steknu obrazovanje išli su kod župnika radi osnovnog opismenjavanja.

Početak kontinuiranog školstva

Početak osnovnog školstva u Podstrani treba utvrditi na vrijeme od 1883. godine kada je počela  redovita nastava u osnovnoj školi.

U spomen ovim značajnim događajima, na Čitaonici u Selu, koja je izgrađena u Gornjoj Podstrani na mjestu prijašnje crkvene kuće, u kojoj je počela s radom  prva državna osnovna škola, postavljena je 26. svibnja 1985. godine spomen - ploča sljedećeg sadržaja:  

„U vječitoj težnji za boljitkom, prije više od 150 godina, ovdje su pučki učitelji naučavali Podstranjane tekovinama prosvjećenosti nadahnjujući ih zanosnom snagom materinske riječi.“

Kotarsko školsko vijeće u Splitu svojom odlukom od 15. studenog 1883. godine, otvorilo je redovitu pučku školu u Podstrani, u crkvenoj kući, i sklopilo ugovor o najmu zgrade sa župnim crkovinarstvom koje je za uređenje zgrade za školske potrebe dalo u zajam 2000 forinti.

Prvi službeno postavljeni učitelj bio je Juraj Kapić iz Jesenica koji je završio školovanje na hrvatskom jeziku. Kao pučki pjesnik bio je i gorljivi pristalica narodnjaštva. U školi je radio do 1888. godine. Bio je vrlo omiljen u narodu poljičkoga kraja.

1905., zbog trošnosti je prekinuta nastava u crkvenoj kući i preseljena je u kuću Joze Ružića (odmah sa istočne strane crkve) gdje je podučavao nadučitelj Nekić, a od 1908. podučavao je i u novoj školskoj zgradi za čiji je nastanak bio zaslužan don Petar Car i mještani.

Stariji mještani u sjećanju navode da je obuka u školi 1913. odlaskom Nekića bila prekinuta, uoči i u prvim godinama 1. svjetskog rata (1914. i 1915. godine). Nakon odlaska Nekića u školi je radio bračni par Frlan, pa bračni par Mijić i ponovno učitelj Frlan i njegova supruga koji su se posebno angažirali u radu diletantske grupe koja je radila na školi u okviru novoformiranog Podmlatka društva Crvenog križa.

Od školske godine 1945./46. - pa do zatvaranja na školi je radilo više učiteljica i učitelja, a samo su neki proveli više godina radeći na školi.

Središnja se škola službeno zatvara 31. kolovoza 1966. godine, poslije 120 godina uspješnog, neprekidnog rada.

Podstrana je imala i osnovne škole:

  • Sv. Martin (od 1929.- 1968.),
  • Strožanac (1939.-1969.),
  • Podstrana u Grljevcu-Grbavac (1968.-1978) i
  • centralna osnovna škola u Strožancu - Podstrana koja otvorena 1974. godine, a u njoj se učenici obrazuju i danas.

1974. godine otvorena je centralna osnovna škola u Strožancu - Podstrana

24. veljače 1976. godine, škola je dobila ime po mještaninu Vinku Dumičiću prvoborcu i organizatoru ustanka u Podstrani i mosorskom kraju pa se zvala:
Osnovna škola "Vinko Dumičić" Strožanac - Podstrana.

Otvaranjem ove škole prvi put u razvoju školstva Podstrane sva su djeca okupljena u jednoj školi i organiziran je prijevoz djece školskim autobusima. Uvjeti rada u starim školskim prostorima nisu bili ni približno takvi kakvi se pružaju danas u ovoj školi. Današnje ime škole je OŠ Strožanac.

 



 skolstvo podstrana2.pps


Vijesti

DON PETAR CAR

Autor: EMA GORETA, 23. 10. 2009.

Povijest Podstrane zlatnim slovima bilježi imena nekih svojih ustrajnih radnika i začetnika mnogih djela za dobrobit ovog mjesta. Jedno od najvećih imena je don Petar Car, župnik koji je djelovao i stvarao u prvim desetljećima 20.st. Don Petar je postao župnikom u Podstrani 1906.god. Te je neumorno radio na mnogim zadacima društvenog , kulturno-prosvjetnog i gospodarskog života sve do svoje smrti 1926.god. U to vrijeme Podstrana je bila izrazito poljoprivredno mjesto...

 Don Petar je odmah shvatio što mjestu nedostaje i što treba unaprijediti da bi se u Podstrani bolje živjelo. Bio je odličan organizator i tu svoju sposobnost sjajno je prove u praksi.

Kao prvi zadatak postavio je pred mještane gradnju školske zgrade. Sam je odredio lokaciju, na raskrižju svih seoskih ulica gdje je djeci bio pristup najprikladniji. Tako je izgrađena nova kamena školska zgrada u Podstrani, koja je 1908/09. god primila prve učenike u svoje učionice. Istodobno je organizirao Poljičku seosku blagajnu kako bi mještanima mogao davati namjenske kredite za podizanje privrednog života mjesta i mještana.

Podstrana je imala i svoje primorje na lokalitetu Sv. Martin, ali bez prikladnog pristaništa. Don Petar je dao inicijativu i organizirao radove na portu kako bi produžili staro pristanište. Kad je to učinjeno, u Sv. Martinu pristajao je parobrod „Knez“, koji je dnevno prometovao između Omiša, Jasenicai i Splita. Bilo je to privremeno rješenje jer to pristanište nije moglo biti dugo u upotrebi. Nekoliko godina kasnije nakon Prvog svjetskog rata don Petar još jednom, za vrijeme gradnje novog betonskog pristaništa prednjači u radu i pokazuje primjer svojim suseljanima. Pristanište u Sv. Martinu pridonijelo je razvitku Podstrane a, služi još i danas.

Nešto ranije, zapravo 1912. god. don Petar je odlučio sagraditi novu crkvenu zgradu koja je trebala postati žarištem kulturno-obrazovnog života Podstranjana. U prizemlju je bila konoba za crkvene potrebe, a na katu društvene prostorije za glazbu i predstave. U drugom dijelu zgrade bio je ured seoske blagajne kojeg je don Petar posebno ogradio. S vremenom je zgrada kulturnog  središta nazvala se Čitaonica. Don Petar je imao posebnog dara za procjenu prave ekonomske vrijednosti i planiranje poslova koje će u budućnosti dati znatnu materijalnu korist. Obradivo poljoprivredno zemljište je svakako, bila potreban baza za proizvodnju. Dosjetio se tome i počeo kupovati velike komplekse zemljišta. Don Petar je proširio posjede svoje župe i na područje Blata, u Strožancu. Mještanima je dao zemljište na obradu jer je svaka parcela imala vodu; što je pogodovalo uzgoju raznih kultura. Kod dodjele zemlje u Blatu don Petar bi znao reći: “Tko nema brata neka se ne hvata blata!“,  misleći na napore koje je potrebno uložiti u obradu zemlje u Blatu. Godine 1925. splitska je općina namjeravala provesti električnu struju od tvornice u Dugom Ratu do Dujmovače. Budući da je područje od Jasenica preko Podstrane do rijeke Žrnovnice pripadalo poličkoj općini to je Električno poduzeće iz Splita moralo sklapati posebne ugovore sa selima preko kojih bi vodovi prolazili. Zato je u svakom selu bio izabran odbor koji je pregovarao sa Elktričnim poduzećem. U jednom takvom odboru  sudjelovao je don Petar i nagovarao mještane da kao protuuslugu za ustupljeno zemljište zahtijevaju od splitske općine da im uvede električnu struju. Na toj osnovi postignut je sporazum sa splitskom općinom. Tijekom tih pregovora, don Petar je fizički malaksao i povukao se u mir. Umro je 18. ožujka 1926. god., a da nije dočekao električnu rasvjetu svog rodnog mjesta. Ona se,  njegovom zaslugom, ostvarila 1928. god.

Mještani sela Podstrane imali su u svom župniku don Petru Caru svećenika i savjetnika, prosvjetitelja i učitelja, dobrog gospodara i graditelj, hrabra čuvara seoskih i crkvenih dobara, a to potvrduju vidljiva djela njegove volje, uma i rada. Oni tom radišnom čovjeku i dobročinitelju od srca zahvaljuju za uloženi trud na napretku svog mjesta jer on je to mnogostruko zaslužio.




CMS za škole logo
Osnovna škola Strožanac / Blato 1, HR-21312 Podstrana / os-strozanac-podstrana.skole.hr / ured@os-strozanac-podstrana.skole.hr
preskoči na navigaciju