> O školi  > Povijest

Pokušaji sustavnog opismenjavanja

Francuska je vlast započela proces osnivanja osnovnih škola u Dalmaciji. U manjim mjestima poput Podstrane župnici su uz određenu naknadu poučavali djecu. Takve škole nazvane su pomoćne osnovne škole.

Osviještenost podstranjana za potrebu osnivanja škole vidljiva je 1830. godine kada pokušaj osnivanja pomoćne škole nije uspio. Pojedinci čiji su roditelji htjeli da steknu obrazovanje išli su kod župnika radi osnovnog opismenjavanja.

Početak kontinuiranog školstva

Početak osnovnog školstva u Podstrani treba utvrditi na vrijeme od 1883. godine kada je počela  redovita nastava u osnovnoj školi.

U spomen ovim značajnim događajima, na Čitaonici u Selu, koja je izgrađena u Gornjoj Podstrani na mjestu prijašnje crkvene kuće, u kojoj je počela s radom  prva državna osnovna škola, postavljena je 26. svibnja 1985. godine spomen - ploča sljedećeg sadržaja:

„U vječitoj težnji za boljitkom, prije više od 150 godina, ovdje su pučki učitelji naučavali Podstranjane tekovinama prosvjećenosti nadahnjujući ih zanosnom snagom materinske riječi.“

Kotarsko školsko vijeće u Splitu svojom odlukom od 15. studenog 1883. godine, otvorilo je redovitu pučku školu u Podstrani, u crkvenoj kući, i sklopilo ugovor o najmu zgrade sa župnim crkovinarstvom koje je za uređenje zgrade za školske potrebe dalo u zajam 2000 forinti.

Prvi službeno postavljeni učitelj bio je Juraj Kapić iz Jesenica koji je završio školovanje na hrvatskom jeziku. Kao pučki pjesnik bio je i gorljivi pristalica narodnjaštva. U školi je radio do 1888. godine. Bio je vrlo omiljen u narodu poljičkoga kraja.

1905., zbog trošnosti je prekinuta nastava u crkvenoj kući i preseljena je u kuću Joze Ružića (odmah sa istočne strane crkve) gdje je podučavao nadučitelj Nekić, a od 1908. podučavao je i u novoj školskoj zgradi za čiji je nastanak bio zaslužan don Petar Car i mještani.

Stariji mještani u sjećanju navode da je obuka u školi 1913. odlaskom Nekića bila prekinuta, uoči i u prvim godinama 1. svjetskog rata (1914. i 1915. godine). Nakon odlaska Nekića u školi je radio bračni par Frlan, pa bračni par Mijić i ponovno učitelj Frlan i njegova supruga koji su se posebno angažirali u radu diletantske grupe koja je radila na školi u okviru novoformiranog Podmlatka društva Crvenog križa.

Od školske godine 1945./46. - pa do zatvaranja na školi je radilo više učiteljica i učitelja, a samo su neki proveli više godina radeći na školi.

Središnja se škola službeno zatvara 31. kolovoza 1966. godine, poslije 120 godina uspješnog, neprekidnog rada.

Podstrana je imala i osnovne škole:

• Sv. Martin (od 1929.- 1968.),
  • Strožanac (1939.-1969.),
  • Podstrana u Grljevcu-Grbavac (1968.-1978) i
  • centralna osnovna škola u Strožancu - Podstrana koja otvorena 1974. godine, a u njoj se učenici obrazuju i danas.

1974. godine otvorena je centralna osnovna škola u Strožancu - Podstrana

24. veljače 1976. godine, škola je dobila ime po mještaninu Vinku Dumičiću prvoborcu i organizatoru ustanka u Podstrani i mosorskom kraju pa se zvala:
Osnovna škola "Vinko Dumičić" Strožanac - Podstrana.

Otvaranjem ove škole prvi put u razvoju školstva Podstrane sva su djeca okupljena u jednoj školi i organiziran je prijevoz djece školskim autobusima. Uvjeti rada u starim školskim prostorima nisu bili ni približno takvi kakvi se pružaju danas u ovoj školi. Današnje ime škole je OŠ Strožanac.

skolstvo podstrana2.pps