preskoči na sadržaj

Osnovna škola Strožanac

Vijesti

Internet

Autor: Helena Bilić, 2. 2. 2010.

– Vaše dijete ima pravo na privatnost, ali vi morate znati s kim vaše dijete ostvaruje komunikaciju putem mobitela i interneta, e-mail komunikacija vašeg djeteta vam treba biti poznata.

– Provjerite čije brojeve dijete ima memorirane u imeniku i adresaru mobitela, koje adrese posjećuje na internetu, kome šalje i od koga prima e-mail poruke.

– Provjerite kakve SMS, MMS i e-mail poruke dijete prima i šalje.

– Ako dijete smanjuje ton mobitela i skrivećki čita i šalje poruke, ne dozvoljava da posjećujete njegov blog, briše e-mail poruke, razgovarajte s kim se dopisuje.

– Obratite pozornost na noćnu komunikaciju i komunikaciju koju dijete ima kada je samo kod kuće.

– Imajte pod kontrolom troškove koje dijete radi, primjerice komunicira li više no što to može s bonom koji ste mu kupili.

– Upozorite dijete da ne prima bonove za mobitel od drugih nepoznatih osoba.

– Upozorite dijete da ne ulazi u komunikaciju s nepoznatim osobama, da se osobe mogu lažno predstaviti na razne načine.

– Neka dijete ne daje nepoznatim osobama podatke o sebi, obitelji ili prijateljima, kako se preziva, gdje živi, u koju školu ide, svoju lozinku ili druge podatke koji bi mogli ukazati na njegov identitet jer ne može znati kakve su namjere druge osobe.

– Upozorite dijete da ne šalje svoju fotografiju ili prijatelja nepoznatim osobama putem mobitela ili interneta jer je isti mogu zloupotrijebiti.

– Neka vaše dijete zna da ćete ga zaštititi i da vam se može obratiti za pomoć čak i kada je učinilo nešto što ne bi smjelo.

– Ukoliko vaše dijete dobiva prijeteće poruke ili je izloženo pornografiji ili se od njega traži da šalje svoje slike, odmah izvijestite policiju, sačuvajte podatke i fotografije na mobitelu ili računalu.

– Nikako nemojte sami pokušavati utvrditi identitet takve osobe jer ćete onemogućiti policiju u pribavljanju dokaza, osobito ukoliko osoba shvati da mu pokušavate utvrditi identitet, pri čemu će pokušati uništiti sve dokaze ostvarivanim komunikacijama.




Lektire s Interneta

Na inicijativu i uz potporu Ministarstva obrazovanja, znanosti i športa, a u realizaciji "Bulaja naklade" i Hrvatske akademske i istraživačke mreže CARNet, na adresi http://lektire.skole.hr objavljuju se cjelovita djela hrvatskih i stranih pisaca s popisa obvezne školske lektire i šire.

Knjige su besplatno dostupne učenicima i studentima, te njihovim nastavnicima i profesorima.

U prvoj fazi projekta objavljeno je oko 200 knjiga, te obilje multimedijskih sadržaja kao što su zvučni zapisi i video materijali. Cilj projekta je da na Webu budu dostupne sve osnovnoškolske i srednjoškolske lektire - ukupno preko tisuću naslova!

Za pristup sadržaju morate se prijaviti svojim AAI@EduHR elektroničkim identitetom, kojega ste dobili u svojoj školi ili ustanovi.

Sve to možete naći na stranici Lektire

Pogledajte što vam nudi Nikola Tesla i učilica

 

Današnja mladež

„Današnja mladež je pokvarena do dubine svoga srca. Mladi su izopačeni i lijenčine. Ne slušaju roditelje i stalno piju. Neće biti sposobni sačuvati našu kulturu. Ne gajim više nikakve nade za budućnost naše zemlje bude li današnja mladež sutra na vlasti, jer je ta mladež nesnosna, bezobzirna i jednostavno užasna“.

Ovaj je citat nepoznatog autora zapisan u Egiptu 2000 g. prije Krista, a slični citati su nađeni u Babilonu 1000g. prije Krista i u Grčkoj oko 700g. prije Krista."

Slično se govori i o današnjoj mladeži. Pomozimo im da lakše odrastu!





CMS za škole logo
Osnovna škola Strožanac / Blato 1, HR-21312 Podstrana / os-strozanac-podstrana.skole.hr / ured@os-strozanac-podstrana.skole.hr
preskoči na navigaciju