Izložba "PLAKATI ZA DUŠU" i u našoj školi u sklopu programa 10. Tjedna psihologije

Autor: Mia Grbavac, 20. 2. 2017.

Tijekom Tjedna psihologije koji se obilježava od 20. 02. 2017. do 26. 02. 2017. u atriju

škole biti će predstavljena izložba „Plakati za dušu“.

Plakati su nastali  s ciljem zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja djece i mladih tijekom projektnih aktivnosti  NZJZ-SDŽ/Službe za mentalno zdravlje.

Izložba je otvorena za sve učenike, roditelje i djelatnike škole.

Učenici će, zajedno sa svojim razrednicima, pogledati izložbu i birati najljepši plakat. Ovime nastavljamo jako dobru i uspješnu suradnju s Nastavnim zavodom za javno zdravstvo SDŽ.

Zašto baš ova izložba? Zbog važnosti vizualne komunikacije u promicanju mentalnog zdravlja.

Komunikacija je proces razmjene informacija preko dogovorenog sustava znakova.

Komunikacije dijelimo na VERBALNE (korištenje riječi) i NEVERBALNE ( glasovni i ne glasovni aspekti ponašanja koji se odvijaju u socijalnoj interakciji putem slika te osvještavaju određeni problem ili aktivnost.)

Vizualne komunikacije su vrsta neverbalne komunikacije kojom se uz pomoć likovnih elemenata i kompozicijskih načela prenosi poruka vizualnim putem što čini 80%  percepcije ljudskog bića.

Vizualnom komunikacijom prenosimo emocionalna stanja i stavove. Reguliramo tako i time određena neprihvatljiva ponašanja te međuljudsku interakciju.

Gledanje je proces, a viđenje interpretacija, a te se kompetencije trebaju aktivno učiti i savladavati jednako kao i druge vrste pismenosti uključujući i emocionalnu. Univerzalni jezik vizualne komunikacije posjeduje i estetsku i etičku dimenziju te stimulira intelekt. Jezik umjetnosti unapređuje društvenu interakciju i suradnju. Konačno, podjednako stimulira osjećaje i osigurava emotivno i duhovno ispunjenje.

Gledajući slike - učimo. Učeći ozdravljamo!

Druge aktivnosti u sklopu Tjedna psihologije možete pronaći u prethodnim objavama.

Aktivnosti organizira i provodi Mia Grbavac, školska psihologinja.