VELIKI TJEDAN

Autor: Helena Bilić, 30. 3. 2018.

• SVETI ILI VELIKI ČETVRTAK
  • SVETI ILI VELIKI PETAK
  • SVETA ILI VELIKA SUBOTA

SVETI ILI VELIKI PETAK –SLUŽBA MUKE GOSPODNJE

Jedini dan u godini kad se crkvi  ne slavi Misa. Zato što je Isus na križu prinio sam sebe i prolio svoj krv za nas.

• Na Veliki petak je strogi post i nemrs
  • Zvona na crkvama ne zvone
  • Orgulje ne sviraju

CVJETNICA – NEDJELJA MUKE GOSPODNJE

Danas se Crkva spominje ulaska Krista Gospodina u Jeruzalem kad je htio izvršiti svoje vazmeno otajstvo. Taj spomen vrši se procesijom u čemu vjernici sudjeluju klicanjem, noseći grančice palme, masline ili drugih zelenih grana. Ovim sudjelovanjem Krista priznajemo svojim Spasiteljem i Kraljem.  Današnje bogoslužje nije neki povijesni spomen koji ima  folklorni značaj, već njime danas ulazimo u godišnju proslavu VAZMENOGA OTAJSTVA. Slijedimo Krista koji pobjedonosno ulazi u Jeruzalem.

I kličimo iz dubine svoga srca: HOSANA DAVIDOVU SINU: BLAGOSLOVLJEN, KOJI DOLAZI U IME GOSPODNJE. IZRAELOV KRALJU: HOSANA U VISINI!

Pogledajte prezentaciju

Nedjeljom Cvjetnicom počinje VELIKI (SVETI) TJEDAN. To je tjedan Isusove muke, smrti i uskrsnuća.

U liturgijskoj godini C slušamo i razmišljamo  Isusovu muku kako nam je zapisao sv. Luka

Liturgijska boja nedjelje Cvjetnice je CRVENA koja označava (krv i ljubav)

Vrhunaca liturgijske godine je VAZMENO TRODNEVLJE. To su sveti dani:

• SVETI ILI VELIKI ČETVRTAK
  • SVETI ILI VELIKI PETAK
  • SVETA ILI VELIKA SUBOTA

SVETI ILI VELIKI ČETVRTAK

MISA POSVETE ULJA (slavlje u katedralama). Očituje zajedništvo prezbitera (svećenika) s biskupom. U ovoj se Misi blagoslove ulja koja se upotrebljavaju kod slavljenja sakramenata. Svećenici obnavljaju svoja svećenička obećanja.  Slavlje vazmenog otajstva počinje s Misom VEČERE GOSPODNJE.

Na Veliki četvrtak Isus sa apostolima slavio posljednju (oproštajnu večeru)
Oprao im noge i pozvao na služenje, pomaganje i međusobnu ljubav
Ustanovio sakrament  Euharistije i svetoga reda u kojoj je htio trajno ostati s nama.

SVETI ILI VELIKI PETAK –SLUŽBA MUKE GOSPODNJE

• Na Veliki petak je strogi post i nemrs
  • Zvona na crkvama ne zvone
  • Orgulje ne sviraju

OBREDI VELIKOGA PETKA:

I. SLUŽBA RIJEČI

1. Čitanje iz knjige proroka Izaije
    Otpjevni  psalma 22

2. Čitanje
           Muka Gospodina našega Isusa Krista po Ivanu
           Sveopća molitva vjernika

2. KLANJANJE (ljubljenje) SVETOM KRIŽU

3. SVETA  PRIČESTI

VELIKA ( SVETA) SUBOTA – VAZMENO BDJENJE U SVETOJ NOĆI

Na Veliku subotu Crkva ostaje uz grob Gospodnji razmatrajući njegovu muku i smrt.
Poslije svečanoga bdjenja ili noćnog iščekivanja uskrsnuća vrijeme je vazmenoj radosti koja u svom obilju traje pedeset dana.
U ovoj noći s radošću slavimo slavno Gospodinovo uskrsnuće.
Bdijenje ove noći ovako je raspoređeno:
1. SLUŽBA SVJETLA -  Blagoslov ognja -  Zajednica se okuplja oko uskrsne svijeće koja je simbo0l Krista, svjetlo svijeta

2. SLUŽBA RIJEČI – zajednica razmatra divan djela što ih je Gospodin u svome narodu od početak činio.

3. KRSNA SLUŽBA – zajednica krštenih obnavlja ove noći svoja krsna obećanja.

4. EUHARISTIJSKA SLUŽBA – zajednica Božji narod prinosi spomen-čin Gospodina  u činu zahvaljivanja i hrani se slavnim tijelom uskrslog Krista.